صفحه اصلی » ۲۸ میلیون زن در ایران جزو جمعیت غیر فعال اقتصادی هستند

۲۸ میلیون زن در ایران جزو جمعیت غیر فعال اقتصادی هستند

zanaan.com جمعیت غیر فعال اقتصادی

  

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماع البرز گفت: در حال حاضر در کشور حدود ۲۸ میلیون نفر جمعیت غیرفعال اقتصادی تنها در حوزه زنان وجود دارد که ۷۵ درصد آنها خانه دار هستند. حسین فلاح نژاد  اظهار کرد: قبل از شیوع کرونا، تعداد مقرری بگیران بیمه بیکاری استان بین ۱۵ تا ۱۶ هزار نفر بود.

سایت زنان: وی با اشاره به تاثیر کرونا در افزایش مقرری بگیران بیمه کاری استان در ماه‌های اول شیوع توضیح داد: در سه ماهه اول سال گذشته شاهد موجی از افزایش بیمه بیکاری بگیران بودیم به طوری که آمار این افراد به ۲۶ هزار نفر رسید.

کاهش ۵۰۰۰ نفری مقرری بگیران بیمه بیکاری

وی اضافه کرد: اما شرایط آنطور نماند و با غلبه بر این موج در ماه‌های بعدی، در حال حاضر تعداد مقرری بگیران بیمه بیکاری استان به کمتر از ۱۲ هزار نفر رسیده است.

فلاح نژاد اضافه کرد: در حال حاضر نسبت به مدت مشابه سال گذشته، تعداد مقرری بگیران بیمه بیکاری البرز حدود ۵۰۰۰ نفر کمتر شده است.

وی همچنین به افزایش تعداد بیمه شدگان اجباری استان اشاره کرد و افزود: در حال حاضر ۳۲۰ هزار نفر بیمه شده اجباری در استان داریم در حالی که در مدت مشابه سال گذشته ۲۹۲ هزار نفر بوده است.

این مسئول ادامه داد: با مقایسه آمار کاهش تعداد مقرری بگیران بیمه بیکاری و افزایش بیمه شدگان بیمه اجباری می‌توان نمایی از وضعیت اشتغال استان در بیش از یکسال گذشته به دست آورد.

فلاح نژاد در پاسخ به اینکه اغلب کسانی که به واسطه شیوع کرونا شغل خود را از دست داده‌اند در چه گروه شغلی ای قرار دارند، گفت: کرونا تاثیر زیادی در شاغلان حوزه خدمات داشته و اغلب بیکاری ایجاد شده مربوط به این بخش است ولی طی بیش از یکسال اخیر اشتغال حوزه صنعت و کشاورزی استان  افزایش داشته است.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با توضیح در خصوص جمعیت غیرفعال اقتصادی گفت: افرادی که به هر دلیل تمایل به ورود به بازار کار ندارند یا از کار کردن باز مانده‌اند جزو جمعیت غیر فعال اقتصادی قرار دارند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی البرز توضیح داد: یکی از راه‌های اشتغال زایی برای این افراد ترغیب آنها برای ورود به حوزه مشاغل خانگی است.

۲۸ میلیون زن ایرانی جزو جمعیت غیر فعال اقتصادی هستند

این مسئول اضافه کرد: اگر آموزش‌ها و اطلاع رسانی لازم در حوزه مشاغل خانگی صورت بگیرد، از قبال تولیدی که ایجاد می‌شود، شاهد افزایش درآمد خانوارها و بهبود وضعیت معیشتی آنها خواهیم بود.

وی ادامه داد: در حال حاضر در کشور حدود ۲۸ میلیون نفر جمعیت غیرفعال اقتصادی تنها در حوزه زنان وجود دارد که ۷۵ درصد آنها خانه دار هستند.

فلاح نژاد تاکید کرد: با ایجاد بازارچه‌های مشاغل خانگی،ترغیب این زنان خانه دار برای ورود به بازار کسب و کارهای خرد، مهارت آموزی و ارائه تسهیلات کم بهره به آنها می‌توانیم زمینه کاهش آمار جمعیت غیرفعال اقتصادی کشور را فراهم کنیم.