صفحه اصلی » تحقق عدالت جنسیتی مستلزم جبران نابرابری‌های میان زنان و مردان است

تحقق عدالت جنسیتی مستلزم جبران نابرابری‌های میان زنان و مردان است

zanaan.com نابرابری‌های میان زنان و مردان

  

مشاور امور زنان و خانواده وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه لازمه تحقق عدالت جنسیتی، توانمندسازی زنان است، گفت: این مهم مستلزم جبران نابرابری‌های موجود میان زنان و مردان و دختران و پسران و تضمین حقوق، مسئولیت‌ها، ایجاد امکانات و فرصت‌های برابر برای آنها است.

سایت زنان: زهرا پناهی روا روز دوشنبه به مناسبت فرا رسیدن «هفته بزرگداشت مقام معلم»، ضمن گرامیداشت این هفته و ادای احترام به استاد شهید مرتضی مطهری، اظهار داشت: وجود نیم میلیون زن شاغل در این وزارتخانه و حدود ۷ میلیون دانش‌آموز دختر، رسالت ما را خطیر تر می کند.

وی افزود: توانمندسازی زنان فرهنگی سرپرست خانوار، افزایش پوشش تحصیلی دختران در مناطق محروم و احیانا بازمانده از تحصیل، تقویت مهارت‌های اجتماعی و آسیب شناسی روانی، اجتماعی دختران از جمله موضوعاتی است  که با حمایت وزیر آموزش و پرورش و معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده دنبال می شود.

مشاور امور زنان و خانواده آموزش و پرورش اظهار داشت: حمایت از حضور زنان در عرصه‌های تصمیم‌گیری، توسعه انتصابات و مشارکت زنان در عرصه‌های مدیریتی در سطوح مختلف آموزش و پرورش از اولویت‌های محسوب می‌شود، هر چند تا رسیدن به نقطه مطلوب در این زمینه هنوز فاصله داریم.

پناهی روا تصریح کرد: ارتقاء آگاهی و مهارت‌های دختران و استفاده از ظرفیت شبکه شاد برای توسعه عدالت اجتماعی با توجه به تاکیدات وزیر از جمله اقداماتی است که باید دنبال کنیم و در این مسیر از نظرات ارزشمند و تجارب همه فعالان این عرصه استقبال می کنیم.

وی با بیان اینکه لازمه تحقق عدالت جنسیتی، توانمندسازی زنان است، افزود: این مهم مستلزم جبران نابرابری‌های موجود میان زنان و مردان و دختران و پسران بوده و علاوه بر آن تضمین حقوق و مسئولیت‌ها و ایجاد امکانات و فرصت‌های برابر برای آنها از جمله مواردی است که باید در تحقق عدالت جنسیتی مد نظر داشته باشیم.

مشاور امور زنان و خانواده آموزش و پرورش ایجاد دیدگاه‌های مثبت نسبت به نقش زنان و دختران، شناخت آسیب‌ها، خلأ‌ها، تبعیض‌ها، رفع یا کاهش آنها، افزایش نرخ سواد زنان، محرومیت زدایی در زمینه دسترسی دختران به امکانات و فرصت‌های آموزشی به ویژه در مناطق محروم و دستیابی به یک نظام آموزش و پرورش مبتنی بر تناسب جنسیتی را از جمله عوامل تحقق عدالت آموزشی برشمرد و گفت: در بحث عدالت جنسیتی مصر هستیم تلاش‌های عزیزان و مدیرانی که این مهم را دنبال می کردند تداوم بخشیم.

پناهی روا با اشاره به شرایط سخت ایجاد شده بر اثر کرونا از معلمان تقدیر و تشکر کرد و گفت: این عزیزان در سخت ترین شرایط تعلیم و تربیت و آموزش را تعطیل نکردند و ایثارگرانه در خدمت نظام و کشور بوده و از هیچ کوششی دریغ نورزیدند.